חשיפת יתר של חניכיים

חיוך מושלם חושף עשר שיניים קדמיות במלואן, ורצועת חניכיים דקיקה של עד  2 מ״מ. בעת מנוחה (ללא חיוך, שפתיים מעט פשוקות) רק חלקן התחתון של השיניים העליונות נחשף והחניכים מוסתרות לגמרי ע״י השפה העליונה.

Closeup of smile with white healthy teeth

חשיפה מוגזמת של חניכיים במנוחה או בחיוך עשויה להגרם מאחד או יותר מהגורמים הבאים :

1. שפה עליונה קצרה מאד או דקה : השפה יכולה להיות קצרה לכל רחבה או רק במרכז, באיזור המכונה ״פילטרום״. לפעמים השפה היא תקינה באורכה אך מאד ״אקטיבית״ כלומר : בעת חיוך השפה עולה מעלה בצורה מוגזמת וחושפת את החניכים. זוהי תוצאה של חיבור גבוה של השרירים המפעילים את השפה.

2. לסת עליונה ארוכה במימד האנכי : תופעה זו מכונה באנגלית VME-Vertical Maxillary Excess. הפנים גדלים בעיקר בשני העשורים הראשונים לחיים. במהלך הגדילה קיימת כל הזמן התאמה ופיצוי של מבנה הפנים לתהליך הגדילה, על ידי בניה וספיגה מתמדת של עצם. תחילה מסתיים תהליך גדילת הראש (קופסת הגולגולת, או הקרניום), לקראת גיל 9-10. בסיס הגולגולת (״הרצפה״ של העצם הנושאת את המוח וה״תקרה״ של הפנים) משמש כבסיס יציב שממנו כיוון הגדילה של העצמות המרכיבות את הפנים הוא כלפי מטה (אנכית) וקדימה (אופקית). כאשר מסיבה כלשהי הגדילה האופקית אינה ממצה את הפוטנציאל שלה, כיוון הגדילה הדומינטי הוא אנכי. זה יכול להיות תוצאה של גנטיקה, או הפרעה כלשהי לגדילה של מרכז הפנים או הלסת התחתונה. הדבר יתבטא בחלוקה לא מאוזנת בין שלישי הפנים : השליש המרכזי (ממצח ועד בסיס האף) או התחתון (מבסיס האף ועד לסנטר) יהיו ארוכים ביחס לשאר הפנים. העצם והחניכיים הם ארוכים במימד האנכי ביחס לשפתיים ולכן במנוחה ובעיקר בחיוך נחפשת רצועת חניכיים נרחבת. זה נקרא ״חיוך חניכי״ או gummy smile.

3. שגשוג רקמה (היפרפלזיה) או נפיחות בחניכיים : זו יכולה להיות גנטית, תוצאה של דלקת מקומית או מפושטת, או כתגובה לחשיפה ממושכת לאויר ולחוסר היכולת לאטום את חלל הפה. זוהי תופעה אופיינית למצבים של נשימת פה (כתוצאה מחסימה בנשימה האפית), מנשך פתוח ולסת עליונה ארוכה במימד האנכי.

4. כותרות קליניות קצרות במיוחד של השינים הקדמיות : תוצאה של מבנה גנטי או שחיקה מתמשכת של שנים.

הטיפול בכל מקרה ומקרה הוא מותאם אישית. ברוב המקרים אני משלב בין ניתוח להרמת הלסת העליונה, ותיקון פלסטי להארכה או עיבוי של השפה העליונה.